Jdeme do mateřské školy

Několik dobrých rad, které usnadní nástup do školky

• Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá, jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku (ŠKOLKA Místo, které znám - Hämmerle Susa, Trapp Kyrima, nakladatelství GRADA), nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí. Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nebude nikdo dohadovat“, apod.
  • Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
  • Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Čím víc toho dítě bude umět, tím rychleji zvládne nároky, které na něj budou ve školce kladeny.
  • Nezapomínejte, že mateřská škola je kolektivní zařízení, samostatnost je pro dítě velkou výhodou - nebude se cítit bezradně.
  • Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má do školky chodit rádo, musí k ní mít kladný vztah (pozor i na vaše negativní hodnocení učitelek, které může dítě zaslechnout – velmi ho to ovlivní!). Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest), vyhněte se výhrůžkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne.
  • Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Nenechávejte se slzičkami vydírat, za několik minut po vašem odchodu si už dítě většinou spokojeně hraje. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem, neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem. Z našich zkušeností víme, že mnohdy rodič snáší odloučení hůř než dítě a přenáší na něj své obavy. Je to pro vás těžké, ale překonejte se, neboť jinak svému dítěti adaptaci jen zhoršíte.
  • Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít. Neměňte dohodnuté, pokud se např. dítě vzteká (nechce ve školce spát, ale jít domů po obědě), ani telefonáty typu „já jsem si to rozmyslel, půjde po spaní a ne po obědě“ nejsou vhodné.
  • Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě rozpoznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se v rodině dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, kdo s tím má menší problém.
  • Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáka, hračku, náramek, …)
  • Za pobyt ve školce neslibujte odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě, pokud den ve školce proběhne v pohodě, chvalte dítě a kupte nějakou drobnost. Materiální odměna by se ale neměla stát pravidlem, dítě by ji pak vyžadovalo každý den.
  • Promluvte si s učitelkami o možnostech postupné adaptace. S dítětem ze začátku můžete jít do třídy, týden před nástupem do školky si ji můžete prohlédnout a seznámit se s vybavením třídy i s personálem, dítě si může přijít pohrát s dětmi při pobytu na zahradě (v doprovodu rodičů), nebo doprovodit na procházce apod.
  • Zprostředkovávejte dítěti kontakt s vrstevníky, třeba na hřišti, aby se naučilo vycházet s ostatními dětmi. Děti se při této příležitosti hravou formou učí pravidlům soužití ve skupině.

•  A snad to nejdůležitější: na převlékání po příchodu do školky musí mít dítě klid. Nervozita rodičů v šatně působí na dítě velice negativně a ovlivňuje jeho psychiku po celý den v mateřské škole.

Ve 3 letech by dítě mělo zvládat

• obléknout si spodní prádlo, tričko, tepláky

• obout se (žádné „nazouváky“ ani pantofle)

• pít ze skleničky, hrníčku

• jíst lžící

• samostatně používat WC mísu, umýt si mýdlem ruce

• smrkat do kapesníku

• hovořit v jednoduchých větách

• ujít kratší vzdálenost

Zpracováno s využitím materiálu PhDr. Simony Hoskovcové, Ph.D.